Joniškio rajono savivaldybė
2017 m. spalio 17 d., antradienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
Dienos klausimas
Ar Jūs pasitikite Joniškio rajono savivaldybės institucijomis, įmonėmis ir įstaigomis?
Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Balsavo: 248 žmonių
Gerosios patirties klimato kaitos srityje perdavimas Ungeniui (Moldova)

Rugsėjo 11–15 dienomis pagal abiejų šalių įgyvendinamą projektą „Kartu prisitaikant prie klimato pokyčių“, finansuojamą Lietuvos Respublikos ambasados Moldovoje ir Ungenio miesto savivaldybės, Joniškio rajone lankėsi delegacija iš Moldovos.

Specialistų komanda, sudaryta iš asmenų, atsakingų už ekonominę plėtrą ir investicijas, atliekų tvarkymą, finansus, projektų įgyvendinimą ir komunikaciją, klausėsi pranešimų, dalyvavo diskusijose, lankėsi mūsų rajono įstaigose ir įmonėse.

Tarptautiniai mainai plečiasi

Lietuva, tapusi Europos Sąjungos nare, tapo tarptautinės donorų bendruomenės dalimi – iš šalies pagalbos gavėjos tapo šalimi donore ir jau kelinti metai dalyvauja vystomajame bendradarbiavime. Vystomojo bendradarbiavimo politika – tai visų išsivysčiusių šalių neatskiriama užsienio politikos dalis, kuria siekiama įgyvendinti Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus iki 2030 m., užtikrinti taiką, skatinti ekonominį augimą bei socialinį stabilumą pasaulyje, mažinti skirtumus tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių bei integruoti besivystančias šalis į pasaulio ekonomiką.

Tad Joniškio rajono savivaldybė šiuo atveju tapo gerosios patirties davėja šaliai – Moldovai, kuri nori tapti Europos Sąjungos nare.

Anot mero pavaduotojos Vaidos Aleknavičienės, džiugu, kad tarptautiniai kultūriniai mainai su Ungeniu peraugo iki aplinkosauginio projekto. Lankomasi vieni kitų šventėse, šiemet, kaip ir pernai, Joniškio miestui švenčiant jubiliejines sukaktis, Joniškyje sulaukta šokių kolektyvo iš Moldovos, kuris dovanojo puikius koncertus joniškiečiams.

Štai dabar įgyvendinamas ir ekologinis projektas (bendra vertė 10 tūkst. Eur), didžiąja dalimi finansuojamas LR ambasados Moldovoje pagal koncepciją „Parama Moldovai klimato kaitos prisitaikymo ir švelninimo srityse“. Prie projekto Ungenio miesto savivaldybė prisideda daugiau nei 3000 Eur.

Administracijos specialistų pranešimai ir diskusija

Pirmą susitikimo dieną svečius Joniškio rajono savivaldybėje pasitiko meras Gediminas Čepulis, mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, kuri kartu su Infrastruktūros skyriaus Viešosios tvarkos poskyrio vedėja Daiva Zikiene ir lydėjo Moldovos delegaciją vizito Joniškyje metu. Svečiai supažindinti su rajono savivaldybe, Tarybos rinkimų sistema, administracija, jos struktūra, vykdoma Joniškio rajono savivaldybės aplinkos monitoringo 2014–2019 metų programa.

Moldoviečiai turėjo daug klausimų apie atliekų tvarkymą, ekologiją, daugiabučių namų renovaciją, mokesčių sistemą Lietuvoje, biudžetą, įgyvendintus projektus, finansuojamus Europos Sąjungos lėšomis, lygino situaciją kaip yra pas juos ir Lietuvoje.  

Pranešimus pristatė Infrastruktūros skyriaus Viešosios tvarkos poskyrio vedėja Daiva Zikienė, to paties skyriaus aplinkos apsaugos ir sanitarijos vyr. specialistas Boleslovas Švabas, Ekonominės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Vilija Aleksienė.

Daiva Zikienė trumpai pateikė įvadą apie klimato kaitą ir ją lemiančius faktorius, apibūdino situaciją Lietuvos mastu. Boleslovas Švabas pristatė Joniškio rajono savivaldybės taryboje patvirtintą Joniškio rajono savivaldybės aplinkos monitoringo 2014–2019 metų programą. Papasakojo apie kiekvieno programoje numatyto aplinkos komponento stebėseną – aplinkos oro, paviršinio ir požeminio vandens, kraštovaizdžio ir dirvožemio, triukšmo.

Specialisto teigimu, monitoringo tikslas – valdyti aplinkos kokybę Joniškio rajono savivaldybei priskirtoje teritorijoje, kad atlikus stebėjimus būtų gauta detalesnė, negu gaunama valstybinio aplinkos monitoringo metu, informacija apie savivaldybės teritorijos gamtinės aplinkos būklę, kuria remiantis galima vertinti ir prognozuoti aplinkos pokyčius bei galimas pasekmes, rengti atitinkamas rekomendacijas, planuoti ir įgyvendinti aplinkosaugos priemones.

Diskusijos metu kalbėta, kad tokiai monitoringo programai įgyvendinti yra numatytos lėšos, o tuo tarpu Moldovoje panašių programų yra, tačiau lėšų tam nėra skiriama. Tai ir yra didžiausia problema siekti užsibrėžtų tikslų.

Taip pat pasakota apie rajone įrengtus energiją tausojančius alternatyvius elektros šaltinius – vėjo jėgainę, saulės baterijas. Keletas rajono ūkininkų savo ūkyje turi vėjo jėgaines, saulės baterijas.

Vilija Aleksienė pateikė pristatymą apie „Klimato kaitos specialiosios programos“ ir savivaldybės ar gyventojų lėšomis renovuotus daugiabučius namus, kalbėjo apie renovacijos efektyvumą ir sutaupomus pinigus būsto šildymui. Prisiminti pirmieji žingsniai, kaip buvo sunku įtikinti žmones renovuotis namus. Juolab, kad pirmame etape prisidėjimas prie renovacijos buvo ne gyventojų, o savivaldybės lėšomis. Štai vėlesniu finansavimo laikotarpiu  prie modernizacijos turėjo prisidėti patys gyventojai. Šiuo metu rajone yra renovuota daugiau nei pusė daugiabučių namų.

Svečiams buvo itin aktualūs nuotekų tinklų įrengimo ir tvarkymo, kelių infrastruktūros klausimai. Meras pasakojo, kad nuotekų tinklas yra pakankamai gerai išvystytas, to pasiekti padėjo Europos Sąjungos investicijos. Žinoma, yra vietovių, kur dar nėra įrengti nuotekų tinklai ar juos reikėtų keisti, tačiau tam neskiriamos Europos Sąjungos lėšos. Problema, anot mero, yra ir ta, kad įrengus nuotekų tinklus, pavyzdžiui, Žagarėje, gyventojai nenori prie jų jungtis.

Vizitai įmonėse ir įstaigose

Kelių dienų vizito metu rajone metu Ungenio delegacijai teko apsilankyti VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre (toliau – ŠRATC), Joniškio žemės ūkio mokykloje, susitikti su UAB „Joniškio butų ūkis“ atstovais. Didžiulio susidomėjimo sulaukė ŠRATC vykdoma veikla. Svečiai liko sužavėti Lietuvoje sukurta atliekų tvarkymo sistema, gyventojams suteikta galimybe tinkamai rūšiuoti atliekas.

Nepaisant įtemptos darbotvarkės, svečiai supažindinti ir su Joniškio rajono lankytinais objektais. Apsilankyta VšĮ Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre, Žagarės regioniniame parke, Joniškio krepšinio muziejuje, Raudonojoje ir Baltojoje sinagogose.

Neabejotina nauda

Ungenio delegacijos atstovai kalbėjo, kad vizitas pagal įgyvendinamą projektą suteikė jiems daug žinių apie atliekų tvarkymo sistemą, jie galėjo praktiškai pamatyti kaip kas vyksta, o ne tik išgirsti teorines žinias. Svečius nustebino didelis rajone renovuotų namų skaičius, Europos Sąjungos investicijos, kurių prisidėjimu įgyvendinta nemažai projektų.

Moldoviečiai garantavo, kad šis projektas apie klimato kaitos pokyčius ir jų padarinius – tai tik pradžia, jie ir toliau tęs projektinę veiklą, rašys tęstinius projektus ir tikisi gauti finansavimą. Taip pat suplanuota, kad grįžus mokyklose bus vedamos 36 pamokos moksleiviams, kurių metu pasakojama apie klimato kaitos pasekmes.

Moldovoje šiltėjančio klimato sukeliami padariniai jaučiami dar labiau nei Lietuvoje. Pastaruoju metu ten labai jaučiamas atšilimas, dėl kurio būna itin karštos ir sausos vasaros. Dar prieš išvykstant į Lietuvą oro temperatūra Ungenyje siekė +38 laipsnius.

Taip pat, anot svečių delegacijos narių, pas juos žmonės dar nesuprato atliekų rūšiavimo naudos, nors pažanga jau yra – Ungenis vienas pirmųjų miestų Moldovoje, kuris įvedė atliekų rūšiavimo sistemą, kuomet išrūšiuotos atliekos yra parduodamos kaip žaliava perdirbti. Tačiau teks įdėti dar daug darbo ir pastangų kol atliekų rūšiavimo, surinkimo ir perdirbimo sistema bus išvystyta.

Rugsėjo 28–31 dienomis Ungenyje planuojama tarptautinė konferencija, kuri bus kaip baigiamoji projekto dalis. Joje dalyvaus svečiai iš Rumunijos, Lietuvos ambasados Moldovoje atstovai. Konferencijoje dalyvaus mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė ir Infrastruktūros skyriaus Viešosios tvarkos poskyrio vedėja Daiva Zikienė, kuri skaitys pranešimą klimato kaitos tema.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus informacija ir nuotraukos

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook

 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Spalis
    2017